بنر اپوکسی 2

سوالات متداول

 • اجزای تشکیل دهنده بتن معمولی چیست؟

  بتن معمولی از دو بخش عمده تشکیل شده است:سنگدانه و خمیر.سنگدانه متشکل از ماسه و شن به صورت شکسته و یا طبیعی می باشد.خمیر شامل مواد سیمانی، آب و هوا است.

 • اجزای تشکیل دهنده بتن بادوام و کارا چیست؟

  علاوه بر سیمان، سنگدانه و خمیر، دو جزء اساسی دیگر یعنی افزودنی های شیمیایی و افزونه های پوزولانی نیز لازم هستند.

 • الزامات بتن سخت شده بادوام چیست؟

  1- مقاومت های مکانیکی مناسب
  2- پایداری در چرخه های یخ و ذوب
  3- دوام دراز مدت
  4- مقاوم در برابر تهاجم عوامل خورنده پیرامون
  5- بدون واکنش سیلیسی-قلیایی
  6- بدون فرسایش سطحی
  7- آب بندی و نم بندی
  8- بدون خوردگی آرماتور

 • در استاندارد EN BS 934-2 افزودنی های شیمیایی بتن به چند دسته تقسیم می شوند؟

  به 11 دسته تقسیم بندی می شوند:
  1. افزودنی های کاهنده آب (روان کننده)
  2. کاهنده آب قوی (فوق روان کننده
  3. نگه دارنده های آب
  4. حباب سازها
  5. تسریع کننده گیرش
  6. تسریع کننده سخت شدگی
  7. کندکننده گیرش (کندگیر کننده)
  8. افزودنی های پایدار کننده در برابر آب (آب پادها)
  9. کاهنده آب، کندگیر کننده (روان کننده کندگیر)
  10. کاهنده آب قوی، کندگیر کننده (فوق روان کننده کندگیر کننده)
  11. کاهنده آب، تسریع کننده گیرش (روان کننده زودگیر)

 • در استاندارد ASTM C494 افزودنی های شیمیایی بتن به چند دسته تقسیم می شوند؟

  تیپ A: افزودنی های کاهنده آب (روان کننده ها)
  تیپ B: افزودنی های کندگیر کننده
  تیپ C: افزودنی های تسریع کننده گیرش
  تیپ D: افزودنی های کاهنده آب کندگیر کننده (روان کننده کندگیر)
  تیپ E: افزودنی های کاهنده آب تسریع کننده (روان کننده زودگیر)
  تیپ F: افزودنی های کاهنده آب قوی (فوق روان کننده)
  تیپ G: افزودنی های کاهنده آب قوی کندگیر کننده (فوق روان کننده کندگیر)
  تیپ S: افزودنی های با عملکرد خاص

 • تفاوت روان کننده، فوق روان کننده و ابر روان کننده بتن چیست؟

  اولین نسل از افزودنی های بتن روان کننده ها هستند که بیشترین تاثیر را بر روی کشش سطحی آب دارند و باعث روانی بتن می شوند. این دسته از افزودنی ها معمولا برای بتن های معمولی با نسبت آب به سیمان بیشتر از 0/45 به کار می روند.
  فوق روان کننده ها دومین نسل از افزودنی های بتن هستند که با خاصیت روان کنندگی زیادتر و وارد کردن بار الکتریکی منفی باعث پراکندگی ذرات بتن و روانی مخلوط می شوند و برای بتن های با نسبت آب به سیمان 0/4 الی 0/45 به کار می روند.
  ابر روان کننده ها جدیدترین نسل روان کننده های بتن هستند که با محدوده مصرف چندگانه و روان کنندگی بسیار زیاد که تحت تاثیر بار الکتریسیته منفی  زیاد (تاثیر اولیه) است باعث پراکندگی بیشتر ذرات سیمان و سپس جدا نگه داشتن ذرات سیمان برای مدت طولاتی تر (تاثیر ثانویه) می شوند. این نوع روان کننده ها معمولا برای بتن با نسبت آب به سیمان کمتر از 0/4 کاربرد دارند و برای تولید بتن های ویژه از جمله بتن خودتراکم به کار می روند.

 • مسئولیت های تولید کنندگان افزودنی های بتن کدام است؟

  فورمول شیمیایی، مقادیر و نحوه مصرف، شکل ظاهری و بسته بندی، همخوانی با سایر افزودنی ها و قرارگیری در طبقه استاندارد،حتی اثر مصرف افزودنی بر مقاومت ها و دوام بتن از مسئولیت های تولید کنندگان است.

 • افزودنی های روان کننده بتن تحث چه شرایطی باید به مخلوط بتن اضافه شوند؟

  این افزودنی ها هرگز نباید به مصالح خشک افزوده شوند. تاثیر بهتر آنها زمانی است که حدود 50 تا 70 درصد آب بتن اضافه شده باشد.

 • مصرف بیشتر از محدوده مجاز افزودنی های روان کننده بر پایه لیگنوسولفونات چه تاثیری بر بتن دارد؟

  اگر از این افزودنی بیشتر از مقدار مجازی که توسط کارشناسان تعیین شده است استفاده شود، منجر به نگرفتن بتن می شود.

 • در صورت یخ زدن افزودنی های روان کننده، راه حل اجرایی چیست؟

  این افزودنی ها باید در ظروف اصلی خود و در دمای بالاتر از 5+ درجه سانتیگراد نگهداری شوند. در صورت یخ زدن می توانید آن ها را به آرامی گرم کرده و استفاده نمایید.

 • در صورت مصرف بیش از اندازه کندگیر کننده اقدامات ضروری کدامند؟

  از آنجا که مصرف بیش از اندازه اغلب کندگیر کننده ها می تواند منجر به گیرش ناهنجار یا ناگیر شدن بتن شود، بنابراین دقت در اندازه گیری و پیمانه کردن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مصرف بیش از اندازه افزودنی کند گیر کننده ممکن است گیرش و روند کسب مقاومت را به نحو چشمگیری به تاخیر بیاندازد. چنانچه به هر دلیل خاصی (خطای انسانی یا خطای اندازه گیری) چنین اتفاقی رخ دهد باید بی درنگ اقدامات زیر به کار بسته شود:
  1. با به کار گیری روش های مناسب عمل آوری، از تبخیر آب بتن جلوگیری شود.
  2.  برای جلوگیری از رخ دادن ترک های نشست خمیری در بتن باید عملیات بازلرزاندن بتن تا پیش از گیرش اولیه بتن ادامه یابد.
  3.  با پیگیری از شرکت تولید کننده افزودی، زمان کندگیری محتمل و قابل انتظار در موارد مشابه و برای چنین مقدار مصرفی تعیین و تخمین زده شود.

 • تدابیر لازم برای بتن ریزی در هوای سرد کدامند؟

  🔷 حتی الامکان از سیمان تیپ 3 استفاده شود (به دلیل زودگیری)
   
  🔷 از آب گرم جهت اختلاط تا 60 درجه سانتیگراد استفاده شود. در صورت نیاز به آب گرمتر مثلا 80 درجه سانتیگراد باید از تماس مستقیم سیمان و آب جلوگیری کرد. زیرا باعث گیرش سریع سیمان و گلوله شدن سیمان می شود.
   
  🔷 سنگدانه ها، آرماتورها و قالب ها نباید آغشته به برف و یخ باشند.
   
  🔷 می توان سنگدانه ها را گرم کرد که بهتر است به طور غیر مستقیم از طریق عبور لوله آب یا هوای گرم و بخار باشد که البته گرم کردن آب راحت تر و با صرفه تر است.
   
  🔷 از مواد افزودنی زودگیرکننده، ضد یخ یا مواد حباب زا استفاده گردد.
   
  🔷 نسبت آب به سیمان بیشتر از 0/5 اختیار نگردد.

 • نحوه صحیح ویبره کردن بتن چگونه است؟

  متاسفانه در بسیاری از موارد دیده میشود که بتن ریز ها هنگامی که میخواهند بتنی را ویبره کنند ویبره را داخل بتن فروبرده و بالای ۲۰ ثانیه یک نقطه از بتن را تحت ویبره قرار میدهند که این کار کاملا غلط است و باعث میشود مخلوط بتن از حالت همگن خارج شده و ذرات ریز و درشت از هم جدا گردند و بتن دیگر نتواند به مقاومت مورد نظر دست یابد.
  همیشه سه نکته را در ویبره کردن به یادداشته باشید:
  1.نباید  ویبره را بیش از ۵ ثانیه در بتن فروبرد
  2.برای ویبره یک سطح معمولا نیم متر به نیم متر سطح را ویبره کنید
  3.هیچ گاه بتنی که مدت زمانی از ریختن آن گذشته را ویبره نکنید همیشه باید تا بتن تازه است آن را ویبره کرد.

 • رابطه بین عیار سیمان و مقاومت بتن چیست؟

  🔷 این تصور که همواره با افزایش عیار سیمان شاهد افزایش مقاومت و دوام و کاهش نفوذپذیری خواهیم بود کاملاً غلط است. مسلماً اگر با فرض ثابت بودن آب ، عیار سیمان را افزایش دهیم ، با کاهش W/C روبرو خواهیم شد و افزایش در مقاومت و دوام را شاهد خواهیم بود که نتیجه کاهش W/C می باشد نه عیار سیمان. اگر با حفظ W/C بخواهیم کارآیی را زیاد نماییم ، آب و سیمان باید به همراه هم بیشتر شود که افزایش حجم خمیر سیمان را در پی دارد. 
   
  🔷 کاهش عیار سیمان به کاهش جمع شدگی بتن منجر می شود و هم چنین کاهش خزش را نیز در پی دارد که در قطعات پیش تنیده اهمیت ویژه خواهد داشت. افزایش عیار سیمان معمولاً تردی بیشتری به بتن می دهد.
   
  🔷 کاهش عیار سیمان معمولاً برای کنترل گرمازایی و سرعت گرمازایی بتن از ضروریات مهم به حساب می آید و یک نیاز جدی در بتن حجیم و ساخت بدنه سدهای بتنی و شالوده های بزرگ است.

 • افزایش مقاومت سایشی در سازه های هیدرولیکی چگونه امکان پذیر است؟

  در بتن سازه هاي هيدروليكي كه آب با سرعت زيادي در آنها جريان دارد و همچنين در بتن كف سالن هاي صنعتي كه تحت سايش رفت و آمد وسايل نقليه قرار دارند، مقاومت سايشي اهميت بسيار زيادي دارد. هر چه مقاومت فشاري بتن بزرگتر باشد، مقاومت سايشي آن نيز بزرگتر خواهد بود. 
  به خاطر بسپارید👈 استفاده از مادة افزودنی ميكروسيليس باعث افزايش مقاومت سايشی است.

 • چرا لازم است که یک افزودنی کندگیر کننده با همان سیمانی که در کارگاه مصرف می شود مورد ارزیابی قرار گیرد؟

  با اینکه کاربرد موفقیت آمیز یک افزودنی کندگیر کننده در کارها و پروژه های قبلی می تواند راهگشای استفاده از آن در پروژه های با شرایط کاری و مصالح مصرفی همسان (مشابه) باشد،ولی از آنجا که کندگیرکننده ها نسبت به ترکیبات شیمیایی موجود در سیمان بسیار حساس هستند لازم است که یک افزودنی کندگیر کننده با همان سیمانی که در کارگاه مصرف می شود مورد ارزیابی قرار گیرد.

 • ویژگی های یک ضد یخ مناسب برای بتن کدام است؟

  ضد یخی برای بتن مناسب می باشد که علاوه بر کاهش نقطه انجماد آب اضافی داخل بتن به عنوان یک تسریع کننده در گیرش و رشد مقاومت سنین اولیه بتن عمل نماید.
  به خاطر بسپارید👈در پروژه هایی که در زمان بهره برداری امکان خوردگی وجود دارد و یا بتن هایی که پیش تنیده هستند و یا در آنها از آلومینیوم و گالوانیزه استفاده شده است و یا بتن هایی که در تماس با آب یا خاک سولفاته هستند و یا بتن هایی که سنگدانه های آنها مستعد واکنش قلیایی هستند به هیچ وجه از ضد یخ های کلر دار استفاده نکنید. بلکه از ضد یخ هایی استفاده نمایید که بر پایه دیگر مواد(نیترات) ساخته شده باشد.

 • تفاوت افزودنی های گازساز و هوازا در چیست؟

  🔷 به دلیل تفاوت اندازه و پایداری شکلی حباب های تولید شده توسط افزودنی های گازساز و هوازا، افزودنی های گازساز برخلاف هوازاها تاثیر چشمگیری بر بهبود کارایی و قوام بتن یا ملات ندارند. گواینکه تا حدودی آب انداختن و جداشدگی را کاهش می دهند. افزودنی های گازساز تاثیری بر زمان گیرش اولیه و نهایی مخلوط ندارند.

 • نکات موثر در نصب صیح واتراستاپ PVC کدام است؟

  📎  واتراستاپ باید به نحوی نصب گردد که نیمی از عرض واتراستاپ در بتن اولیه و نیم دیگر در بتن ثانویه نصب گردد.
   
  📎    برای نصب و گیرداری  واتراستاپ باید از واتراستاپ های دارای سوراخ تعبیه شده در فواصل معین در کارخانه استفاده نمود و به هیچ وجه اقدام به سوراخ کردن واتراستاپ ننمود.
   
  📎  برای جوش واتراستاپ می بایست از چسب های اتصال و هویه های استاندارد استفاده نمود و به هیچ وجه از حرارت مسقیم که باعث سوخت واتراستاپ و از بین رفتن خصوصیات آن می گردد استفاده نشود.
   
  📎   واتراستاپ باید به نحوی متصل گردد که در جریان بتن ریزی و تردد کارگران و فشار بتن به هیچ وجه جدا و جابجا نگردد.
   
  📎   واتراستاپ ها باید به نحوی نصب گردد که زمانی زیادی از نصب تا بتن ریزی نگذرد تا  واتراستاپ در معرض تابش مستقیم آفتاب نباشند.

 • 3 ویژگی مهم بتن به هنگام بتن ریزی زیر آب چیست؟

  1️⃣ چون بتن را زیر آب نمی توان لرزش داد ، لذا باید سفتی بین 14 تا 16 سانتی متر داشته باشد که با اضافه کردن موادی که حالت خمیری به بتن بدهد و یا آن را روان تر نماید می توان تامین کرد.
   
  2️⃣ مواد ریز کوچکتر از 80 میکرون (که ذرات سیمان هم جزو آن است) بیشتر از 400 کیلوگرم در متر مکعب بتن باشد ، تا در مقابل آب شستگی بهتر مقاومت کند.
   
  3️⃣ غالباً افزودنی های کاهنده مقدار آب و دیر گیراننده به کار گرفته می شوند.

 • نصب واتراستاپ هیدروفیلی چه زمانی است؟

  نصب کردن واتراستاپ هیدروفیلی باید درست قبل از بتن‌ریزی بتن جدید (بتن ثانویه) باشد. این امر شانس انبساط قبل از موقع واتراستاپ هیدروفیلی را به علت در معرض رطوبت قرار گرفتن کاهش می‌دهد. نکته قابل توجه در مورد واتراستاپ های هیدروفیلی این است که فقط باید در درزهای اجرایی مورد استفاده قرار گیرد و استفاده از آن در درزهای انبساطی ممنوع است .

 • علت شوره زدگی و تغییر رنگ سطح بتن چیست؟

  🔷 سدیم کلراید ممکن است موجب شوره زدگی سطح بتن شود. کلسیم کلراید می تواند سبب تغییر رنگ سطح بتن شود. دو نوع تغییر رنگ ممکن است بر اثر اندرکنش بین قلیایی های سیمان و کلسیم کلراید پدید آید. نوع نخست پدیدار شدن لکه های روشن در زمینه تیره است که مشخصه مخلوط بتنی است که نسبت قلیایی های سیمان آن به کلسیم کلراید نسبتا کم باشد. نوع دوم پدیدار شدن لکه های تیره در زمینه روشن است که مشخصه مخلوط بتنی است که در آن نسبت قلیایی های سیمان به کلسیم کلراید نسبتا زیاد است.
   

 • علت باد کردن کفپوش اپوکسی پوستری چیست؟

  بسیاری از مجریان کفپوش اپوکسی و یا افرادی که از این نوع کفپوش ها در محل کار و یا محیط های مختلف اطراف خود استفاده نموده اند، با مشکل باد کردن کفپوش اپوکسی مواجه می شوند و علت بادکردن کفپوش اپوکسی از زیر پوستر را جویا می شوند، اگر بخواهیم علت بادکردن کفپوش اپوکسی از زیر پوستر و ایجاد حباب های ریز و درشت به صورت قارچ گونه در سراسر سطح پوستر را مورد بررسی قرار دهیم باید بگویم که ایجاد این حباب ها دلایل مختلفی دارد که از جمله این دلایل می توان به حبس شدن هوا در بین مواد تشکیل دهنده کفپوش اپوکسی حین ترکیب شدن جزء A و B بوسیله میکسر را نام برد. یکی دیگر از علت های باد کردن کفپوش اپوکسی از زیر پوستر انجام روکش در دمای پایین می باشد. زیرا دو جزء این مخلوط داراری ویسکوزیته بالایی می باشند.

فرم ارسال سوال